Camera ASI 461 MM Pro Mono
too expensive?
short-term
ready for shipping in 3-5 weeks + lead time
  • Cooled camera with large sensor for deep sky photography
  • Sony IMX461 CMOS sensor
  • 100 megapixels: resolution 11656 x 8750 pixels
  • No amp glow
  • Quantum efficiency of approx. 91%
Product description
It uses the 44 x 33 mm Sony IMX461 CMOS chip with 100 megapixels and a resolution of 11656 × 8750 pixels. Thanks to back-illuminated technology, the sensor is particularly sensitive.
BSI, back-illuminated CMOS structure:
No Amp Glow
Note: This technology has already been implemented in firmware. No software operation is needed.
Specifications
Capacity
Sensor type
CMOS Chip (Sony IMX461)
Size of chip (mm)
44 x 33
Chip - Diagonal (mm)
8,6
Megapixel
100
Pixel size
3,76
Resolution Photograph (Pixel)
11656 x 8750
Bit depth (Bit)
16
Active cooling
yes
Interfaces
USB 3.0
Connection (to the telescope)
M68
Colour camera
no
Max. cooling difference below room temperature
35°
Images per second
3,77 (at full resolution)
Reading noise
1,0
Full Well Capacity
50,3
Quantal efficiency
91%
Flange focal distance (mm)
22,5
Equipment
Filter wheel
no
General
Weight (g)
910
Series
ASI 461
Area of application
AllSky, Meteore
Autoguider
Moon & Planets
Nebulae & galaxies
yes
Product safety
Recommended accessories
Astronomy > Telescope accessories (4)
ZWO Power pack 12V 5A
Astronomy > Other (1)
Omegon Blocking Filters 1.25''UV / IR cut-off filter
*All prices include VAT plus shipping costs.
ZWO Camera ASI 461 MM Pro Mono
Scope of delivery
ZWO Camera ASI 461 MM Pro Mono
Overview
ZWO Camera ASI 461 MM Pro Mono
Dimensions
ZWO Camera ASI 461 MM Pro Mono
Connections
ZWO Camera ASI 461 MM Pro Mono
Example of use
ZWO Camera ASI 461 MM Pro Mono
Quantum efficiency
ZWO Camera ASI 461 MM Pro Mono
Dark Current
ZWO Camera ASI 461 MM Pro Mono