Microscopy > Microscopes > Upright microscopes > Bright field microscopes > Euromex > MicroBlue > Euromex Microscope MicroBlue, MB.1001-LCD, 5.6 inch LCD screen, Achr. 4/10/S40x Lenses, DIN 35mm perf., 40x - 400x, LED 1W, simple specimen stage
Product no.: 74109
Microscope MicroBlue, MB.1001-LCD, 5.6 inch LCD screen, Achr. 4/10/S40x Lenses, DIN 35mm perf., 40x - 400x, LED 1W, simple specimen stage
too expensive?
short-term
ready for shipping in 1-2 weeks + lead time
Product description
More about the series MicroBlue...
MicroBlue with LCD screen
The MicroBlue is an entry-level microscope and is particularly appreciated when the budget is limited. The basic model has a fixed lens condenser and a simple stage. The models with integrated mechanical stage are supplied with an Abbe condenser. All models are equipped with 35 mm achromatic lenses. The built-in rechargeable batteries allow cordless operation. The eyepieces are secured for use in the classroom and the microscope is equipped with an integrated table lock to prevent damage to lenses or specimens. The DIN WF 10x/18 eyepieces offer the ideal field of view. The monocular model MB.1001 has an inverted triple lens revolver, while the other models have a quadruple lens revolver. All models are equipped with parfocal 35 mm lenses, 4x/0.10, 10x/0.25 and S40x/0.65 as standard. When changing the magnification, the image remains centred so that the specimen is always perfectly illuminated.
The entry-level models MicroBlue MB.1001 and MB.1001-LCD feature a simple 105 x 105 mm stage with 2 specimen clamps. The other models are equipped with a 115 x 100 mm microscope stage with integrated 30 x 70 mm X-Y cross table.
  • Standard 10x/18 wide-field eyepieces
  • Ball bearing turret for 3-4 lenses
  • Parfocal 35 mm lenses: 4x/0.10, 10x/0.25, S40x/0.65 (S40x spring-loaded)
  • All optics are anti-fungus treated
  • Microscope stage with locking device to prevent damage to lenses and specimens
  • Coaxial coarse and fine adjustment, friction adjustment
  • 200 μm fine adjustment, 2 μm accuracy, 3 mm per revolution, spring travel approx. 15 mm
  • Fixed N.A. 0.65 condenser with iris diaphragm for models MB.1001 and MB.1001-LCD
  • All other models: height-adjustable N.A. 1.25 Abbe condenser with iris diaphragm
  • LED lighting, adjustable with rechargeable batteries and integrated power supply
  • Ergonomic carrying handle
  • Scope of delivery: Dust cover, charger, white filter and operating instructions
MODELS WITH LCD SCREEN
• 7" IPS LCD screen
• Screen resolution 1920 x 1080 @ 30 fps
• Save images and videos directly to a micro SD card
• Image resolution up to 1844 x 1080 in JPEG format
• Video resolution 1280 x 720 in AVI format
Specifications
Optics
Image scale
40-400
Lamp type
LED (1 watt, dimmable)
Lens type
Achromatic
Eyepiece
10x/18 (Widefield)
Power supply
Internal power pack/charger and 3 NiMH rechargeable batteries
Magnification
40-400
Condensor
Abbe Kondensor N.A 0,65 mit Irisblende
Optical system
DIN (160mm)
Objective 1
4x/0,10
Objective 2
10x/0,25
Objective 3
40x/0,65 S gefedert
Suspension
yes
Capacity
Brightness control
yes
brightfield
screen
7
Coating of optical system
without
Video function
Mechanics
Type of build
Digital
Focusing
Coarse and fine movement
Specimen stage
Specimen stage
Special features
Rechargeable battery operation
Dust cover bag
General
Series
MicroBlue
Field of application
Medicine
Education
Hobby
Area of application
Parasite analysis
Miscellaneous
supplier product number
MB.1001-LCD
Product safety
Recommended accessories
Microscopy > Microscopy accessories (21)
Euromex Aluminium transport case, MB.9900 (MicroBlue)
Microscopy > Microscopy supplies (9)
Bresser Immersion oil, 5ml, refractive index=1.515
Maintenance & Cleaning > Lens cleaners (4)
Zoomion cleaning system
Maintenance & Cleaning > Other (2)
Omegon microfibre cleaning cloth 20cm x 20cm
*All prices include VAT plus shipping costs.
Euromex Microscope MicroBlue, MB.1001-LCD, 5.6 inch LCD screen, Achr. 4/10/S40x Lenses, DIN 35mm perf., 40x - 400x, LED 1W, simple specimen stage