Product no.: 22944
Apochromatic refractor AP 120/840 ESPRIT-120ED Professional OTA
too expensive?
long-term
Product not available anymore + lead time
Product description
More about the series ESPRIT...
Esprit ED refractor - triplet apochromat telescope from Skywatcher
These three lens element Esprit apochromats are the new top-of-the-range models in Skywatcher's stable. Skywatcher is offering quality high-end telescopes in apertures of 120mm and 150mm for astrophotographers and demanding observers.
Linear Power focuser
The 3" Linear Power focuser provides you with all the options you need for astrophotography. Its size means that even full frame camera chips are optimally illuminated. Additional adapters reduce this large opening to the standard 2" or 1.25" sizes, as required.
The advantages at a glance:
  • triplet apochromatic objective
  • FLP-53 Ohara glass
  • remarkable contrast and no detectable colour fringing
  • objective lens cell easily collimated
  • good illumination - even of full-frame camera chips
  • 3" Linear Power focuser with 2" and 1.25 "adapters
  • 1:11 reduction ratio for extremely accurate focusing
  • focuser can carry up to 5kg unclamped and up to 10kg clamped
  • very high-quality mechanical and optical manufacturing
  • pull-out dew shield
It not only matters which telescope you buy but also where you buy it. Our additional services:
  • We provide a copy of the 80-page Telescope ABC beginners handbook with every telescope.
Our expert comment:
Specifications
Optics
Type
Refractor
Type of build
Apochromat
Aperture (mm)
120
Focal length (mm)
840
Aperture ratio (f/)
7
Resolving capacity
0,96
Limit value (mag)
12,2
Light gathering capacity
290
Max. useful magnification
240
Tube weight (kg)
9,61
Tube material
Aluminium
Tube construction
Full tube
lens design
Triplet
Focuser
Type of build
Linear Crayford
Connection ( to eyepiece)
3
Gear reduction
1:11 fine focusing
Connecting threaded socket (camera-side)
M74
Mount
OTA
Mounting type
no mount
GoTo control
no
Included accessories
2'' eyepieces
LET Okular 28mm
Finder scope
9x50
Deviating optics
2", 90° star diagonal
Tube clamps
yes
Prism rail
Losmandy-Style
General
Series
ESPRIT
Total weight (kg)
12,13
Area of application
Moon & Planets
yes
Nebulae & galaxies
Nature Observation
Astrophotography
Sun
not recommended (Only with appropriate Sun filter)
Recommended for
Beginners
no
Advanced
Observatories
Product safety
Responsible person: Optical Vision Limited, Duracher Straße 11, 87437 Kempten, DE, [email protected]
Recommended accessories
Media (3)
Omegon Star chart Planisphere
Outdoor (2)
Omegon LED headlamp
Astronomy > Telescope accessories (37)
Skywatcher Flattener Esprit 120
Astronomy > Eyepieces (10)
Omegon Reticle eyepieces Illuminated crosshair eyepiece, 12.5mm
Astronomy > Filters (6)
Omegon Filters Moon filter 1.25"